Yatay Sondaj Ve Özellikleri

Yatay Sondaj Ve Özellikleri
 • Yatay Sondaj Ve Özellikleri


  Yatay Sondaj Ne Demektir?

              İnsan yaşamının her alanında teknolojinin kullanılmaya başlanması ile yaşam standardı değişmiş ve yükselmiştir. Modernleşen büyük şehirlerde daha da ileri mühendislik faaliyetleri gerekli hale gelmiştir. Bu anlamda kullanılan yatay sondaj teknolojisi hizmetimiz, klasik sistemlere göre çok daha az maliyetli olması ve çok çabuk bir sürede gerçekleştirilmesi için ileri derecede teknolojik faaliyetler sunmaktadır. İlk olarak 1983 yılında Amerika’da uygulanan yatay sondaj teknolojisi, 90’lı yılların girmesi ile beraber bütün Avrupa’da kullanılmaya başlamıştır.
  Türkiye’de de önemli bir yere sahip olan yatay sondaj teknolojisi, demiryolu ve karayolu gibi açık kazı yapılması imkânsız olan alanlarda Boring ya da boru itme denilen yöntemin yerine kullandığımız sistemdir. 2000 yılından sonra daha da geliştirilen yatay sondaj teknolojisi, yönlendirilebilir özelliği ile birçok alanda kolaylık sağlamaktadır.

              Yönlendirilmiş yatay sondaj teknolojisi hizmetimiz, yeni bağlantı hatları oluşturulmasının yanında eski hatların da iyileştirilmesine fırsat vermektedir. Kazısız olarak yer altı yatay geçiş teknoloji sistemlerimiz ile yaşamın seyri etkilenmeden ve mevcut yapı bozulmadan alt yapı çalışmalarında yüksek hız ile en iyi performans sağlanmaktadır.

              Klasik açık kazı yöntemi ile karşılaştırılan yatay sondaj teknolojisi, gündelik hayatı engellemeden çalışma faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini sağlaması ile klasik açık kazı yönteminden ayrılmaktadır. Yönlendirilebilir yatay sondaj teknolojisi yöntemlerimiz sayesinde açık olarak kazı yapmadan HDPE ile çelik boruların toprak altına döşenmesi sağlanmaktadır.
  Her aşamasında üstten takip edilme fırsatı sunan yatay sondaj teknolojisi, yer altında bulunan mevcut şebekelere ve yapılara zarar verilmeden istenilen noktadan girilerek aynı şekilde istenilen noktadan çıkılmasını sağlamaktadır. Şimdiki sistemler içerisinde Dünya’da en önemli e en gelişmiş kazı yöntemi yatay sondaj metodudur.

              Ekonomik olarak kazanç sağlayan yatay sondaj metodumuz, projelerin tamamında açık kazı yapılmadığı için maliyet oranlarını da düşürmektedir. Ayrıca trafikte yaşanan karmaşıklıkları ve insanların günlük hayatlarını etkilemediği için en iyi alternatiftir.

  Yatay Sondaj Nerelerde Uygulanır?

              Ekonomik olması ve herhangi bir zararının olmaması özellikleri ile her alanda rahatlıkla uygulanan yatay sondaj teknolojisinin temel uygulama alanları şunlardır:

  Fabrika, bina ve şantiye altının geçişleri,
  Göl altı ya da nehir geçişleri,
  Bahçe ve park altı geçişleri,
  Kaldırım altı şebekeleri kablo döşemeleri.

Etiketler